Lewandowski Pasieka Górskie Miody Berent Pasieka Ul Pol meble grzechu warte TwojeUle.pl
Odpowiedz 
odkład bez poddawania matki
03-05-2018, 12:39 PM
odkład bez poddawania matki
czy jest sens robić odkład i nie poddawac innej matki mam jedną rodziną która mi sie podoba i chcialem z niej pociagnac te same pszczoły
Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
Odpowiedz cytując ten post
03-05-2018, 01:28 PM
RE: odkład bez poddawania matki
Lipowy - można tak zrobić. Odkład musi mieć przynajmniej jedną ramkę z jajeczkami. Wtedy pszczoły w odkładzie zorientują się, że nie mają matki i same założą mateczniki ratunkowe. Ważne, żeby pszczoły miały dostęp do wody (np. do jednego plastra nakroplić trochę wody).
03-05-2018, 02:59 PM
Wode można podać w słoiku Oczko
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
03-05-2018, 06:38 PM
jak juz chcesz tak zrobic tosprawdź sobie post w "matki pszczele na życzenie" jak sobie zrobic chociaz w miare przyzwoita matke ratunkową
03-05-2018, 08:04 PM
Według mnie to jest bezsens robić odkład z taką matką, większość mnie skrytykuje pewnie za to Duży uśmiech
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
05-05-2018, 05:28 PM
kilka lat temu robilem tak jak napisalem wyżej ale to co wyszlo to masakra slabo czerwiła a nie dalo się do ula podejść i tak się zastanawiam czy nie lepiej kupić matki ?
07-05-2018, 08:50 AM
Dla niektórych zakupienie matki do wydatek i szukaja tańszego rozwiązania, ja osobiscie wolal bym kupić od kogoś znajomego co ma dobre i sprawdzone matki, a ze sam hoduje to z tym nie mam problemu Oczko
07-05-2018, 09:29 AM
Wczoraj zrobiłem pierwsze 4 odkłady. Mam jeden ul, gdzie pszczoły bardzo chcą wymienić matkę. Nad kratą założyłem serię matek, nic szczególnego na szybko... pociągnęły 4 mateczniki. Wczoraj były zasklepione, wiec poszły do odkładów. Jedna ramka z czerwiem na wygryzieniu, jedna z pokarmem, dwie z suszem.
Dzisiaj kolejna seria mateczek, ewentualnie jutro bo czasu brakuje...
08-05-2018, 07:02 AM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-05-2018 07:12 AM przez Borówka.)
Lipowy napisał(a):czy jest sens robić odkład i nie poddawac innej matki mam jedną rodziną która mi sie podoba i chcialem z niej pociagnac te same pszczoły

Jest sens, o ile odkład będzie miał odpowiednie ilości pszczół karmicielek oraz jedzenia, zarówno białkowo tłuszczowego i węglowodanowego, na wychów mateczników i reszty larw (w przypadku ratunku wszystkie larwy dostają najpierw zwiększone porcje mleczka). Z karmieniem syropem lepiej się wstrzymać do czasu podjęcia czerwienia przez nową matkę, z powodu możliwych rabunków.

Jedna uwaga. To nie będą te same pszczoły, bo na przyszłą rodzinę mają też wpływ genetyczny trutnie, które zapłodniły nową matkę i nasienie trutnia, które wpłynęło na DNA diploidalnego jajeczka, z którego powstanie nowa matka.

Lipowy napisał(a):kilka lat temu robilem tak jak napisalem wyżej ale to co wyszlo to masakra slabo czerwiła a nie dalo się do ula podejść i tak się zastanawiam czy nie lepiej kupić matki ?

Nie ma sensu wyciąganie ogólnych wniosków statystycznych, po jednym przypadku.
08-05-2018, 01:12 PM
Taki sam sposób jak każdy inny.
Ma swoje wady i zalety. Choć jednego odkładu bym nie robił min trzy. Aby liczyć na unasiennienie matek.
Odpowiedz