Pasieka Pastucha Lewandowski Berent Pasieka
Odpowiedz 
Ule ze słomy - budowa
17-02-2014, 10:57 PM
RE: Pasieka bez chemii
Niby nic nie można zarzucić ze strony merytorycznej,ale zaszły daleko idące zmiany w otoczeniu pszczoły [rolnictwo] i tamta pszczoła w tamtych ulach przy tamtej gospodarce ale w obecnym otoczeniu sobie by w większości przypadków nie poradziła ,takie jest moje zdanie . Pamiętam ule ze słomy wytynkowane mieszaniną gliny z łajnem krowim ,nawet sam takie miałem w latach 70-tych .
Podrużowanie dyliżansami byo zdrowsze [ale czy bezpieczniejsze] jak samolotemi .
Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
Odpowiedz cytując ten post
18-02-2014, 12:29 PM
ZDZISŁAW uchylisz rąbka tajemnicy i przybliżyć szczegóły budowy swoich uli słomianych? Mam znajomego , który pracuje z pszczołami na ulu słomianym wlkp na 8 ramkach. Co do zdrowotności i pszczół, i ludzi. Wszystko było bardziej naturalne, nie stosowano leków z apteki , tylko naturalne, przede wszystkim ziółka. Uśmiech
18-02-2014, 09:44 PM
Rzadna tajemnica były to 70-te lata ule ze słomy prostej żytniej ,tylko ramy i daszek z drewna [ul zawsze kosztował ]wewnątrz co jakiś czas sie robiło ręcznie "gładz" z mieszanki gliny i krowiego łajna ,po pokryciu propolisem przez pszczoły miało piękny niebieski kolor,ta zaprawa to dla uszczelnienia i po to żeby pszczoły nie lapiły słomy do ramek bo sie wyciagała.

W to że nie było chemi nie wierz ,była i to o wiele silniejsza jak dziś bo oparta na antybiotykach ,te ziólka to były ale do wojny bo nie było nic innego ,pasieki równał z ziemia zgnilec,grzybice,biegunki .
19-02-2014, 01:02 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-02-2014 01:10 PM przez grzegor41.)
Spotkałem się z dwoma sposobami montowania korpusów słomianych. Jeden z ramami , tak jak pisze ZDZISŁAW .Drugi prasa, która swym kształtem wygniata w słomianych korpusach wewnętrzne felce na ramki. Ten temat chyba rozwiniemy w dziale o ulach.
Uśmiech
19-02-2014, 07:46 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-02-2014 08:12 PM przez grzegor41.)
RE: Ule ze słomy - budowa
Trafiłem na opis ula słomianego, o którym wcześniej pisałem oprócz klasycznie montowanych w prawidłach, tutaj w odpowiednich prasach.

Załączone pliki Miniatury

19-02-2014, 08:21 PM
Widziałem taką prase ktoś miał do sprzedania na allegro
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
19-02-2014, 08:32 PM
WEWIUR napisał(a):Widziałem taką prase ktoś miał do sprzedania na allegro
O ile dobrze pamiętam ta prasa kosztowała całe 1500 zł wcale nie mało...
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
19-02-2014, 09:01 PM
nie mało ale Łukasz jak masz słome to natrzaskasz takich uli w tysiącach i przelicz sobie wtedy ile by taki ul kosztował majac taka praske
20-02-2014, 12:04 AM
Taka prasa sie nie sprawdziła .ule zmieniały kształty "rozczapierzały sie"
jakośc zalezy od parametrów słomy ,uzywano róznych gatunków ,optymalna była taka od kombajnu [słyszałem na Kujawach i tam tez widziałem taki ul w fazie "końcowej"] .
20-02-2014, 07:06 PM
Ile potrzebował czasu na rozkład ?
20-02-2014, 07:27 PM
Z tego co kiedyś wyczytałem w internecie to więcej jak dwa lata taki ul nie wytrzyma
21-02-2014, 01:44 AM
Najbardziej denerwuja pszczelarza deformacje wewnątrz i przylepianie żdzbeł słomy przez pszczoły do wszystkiego co sie da.
Pod tym względem lepsza jest słoma prosta -czesana.
21-02-2014, 01:44 PM
chciałbym zmontować choć 1 ul z braku slomy z trzciny,a całkiem na początek maty.
21-02-2014, 11:41 PM
Z trzciny ,to tylko metodą w ramy [nie prasowany na pasie mech.] i nie sciskać z przesadną siłą,tak upakowac żeby ścisnąć max .ale nie pognieśc żdzbeł [puste przestrzenie wewnatrz łodyg ] to samo tyczy sie słomy prostej ,te rurki wypelnione powietrzem to izolacja .
22-02-2014, 09:12 AM
U mnie trzciny jest pod dostatkiem, gdybym tylko miał czas i jakąś forme do zrobienia , to napewno bym zrobil tak dla ozdoby i postawil sobie przed domem Uśmiech
22-02-2014, 12:31 PM
ZDZISŁAW jaki system budowy obrałeś? Prawidło na 4 ściany ,czy pojedyncze ściany montowane w całość?

WEWIUR, podejrzewam,że jeżeli udało by się zmontować 1 trzcinowy , to potem poleciałbyś seryjnie. Uśmiech
22-02-2014, 03:24 PM
grzegor41 a wiesz że zaczynam myśleć nad zrobieniem takiego ula, choćby dla frajdy że cos taskiego sie zrobiło i dodatkowo przyozdobił by mi ogródek przed domem, napewno przechodnie zwrócili by na taki ul uwage.
22-02-2014, 03:36 PM
Apetyt rośnie w miarę jedzenia Uśmiech
22-02-2014, 11:00 PM
Najprościej jest zrobic konstrukcje z drewna ,środkowe ściany- zewnetrzne ze słomy .
2- ga wersja szczyty z pojedynczej deski boki z drewna okładanego słoma
3-ca wersja szczyty jak wyzej ale boki całkowicie słomiane
To tylko takie propoaycje ,częściowo sztywny szkielet upraszcza prace zwłaszcza jak jeszcze nie mamy wprawy w tego typu konstrukcjach ,doświadczonemy wystarczy słoma i listewki z leszczyny -listewki z łupanych na połowe prętóe leszczynowych.
Ul był od zawsze drogi dlatego szukano jak najtańszych rozwiązań.
Kłoda czy barc wbrew pozorą była bardzo cenna tak ze ja użytkowano i "ratowano"na max.
Dlatego zaczęto u nas robic ule ze słomy /trzciny gdze indziej z kory ,gliny,wyplatać jak kosze czy klepek [beczki] lub metodami kombinowanymi np.kładąc cześć gniazdową nad dziure w ziemi czy kurchanik z kamieni .
W czasie zaborów usilnie pracowano nad ulem dla chłopstwa/włościan -prosty ,tani ,powszechny .
23-02-2014, 08:51 PM
A te pręty leszczynowe jakiej średnicy?
Odpowiedz 

Kontakt | Forum Pszczelarskie | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS