Lewandowski Pasieka Górskie Miody Berent Pasieka Ul Pol meble grzechu warte TwojeUle.pl
Odpowiedz 
Idzie wiosna
12-04-2018, 04:48 PM
RE: Idzie wiosna
Istnieje podejrzenie ze i ja.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
Odpowiedz cytując ten post
12-04-2018, 06:04 PM
I u mnie jak tak dalej będzie to sie powinno udać troche odwirować Oczko
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
14-04-2018, 06:22 PM
Pomimo iż rodziny super mocne po ubiegłym roku nie są. Postanowiłem radykalnie poszerzyć i gniazdo i dodałem miodnie. (dadant)

Jak koledzy?
14-04-2018, 06:53 PM
(14-04-2018 06:22 PM)marbert napisał(a):  Pomimo iż rodziny super mocne po ubiegłym roku nie są. Postanowiłem radykalnie poszerzyć i gniazdo i dodałem miodnie. (dadant)

Jak koledzy?
Ja rodziny w ulach wlkp ktore zimowaly na 7 ramkach poszerzyłem o 3 ramki suszu.
Dadany zimujące na 5 ramkach dadana na razie zostawilem bo nie mam suszu na tej ramce i bede dawal za kilka dni węzę.
15-04-2018, 01:28 PM
(14-04-2018 06:22 PM)marbert napisał(a):  Pomimo iż rodziny super mocne po ubiegłym roku nie są. Postanowiłem radykalnie poszerzyć i gniazdo i dodałem miodnie. (dadant)

Jak koledzy?

Zawsze jak zakwita czereśnia daję nadstawkę miodową. Bez względu na warunki.

Obecnie u mnie zalane gniazda nakropem. Więc dodałem susz i węzę do gniazda i nadstawki miodowe.
15-04-2018, 08:40 PM
A nie próbowaliście gospodarki z dokładaniem korpusu od dołu, jak w ulach warre?
Chciałbym zaeksperymentować coś takiego, jaki będzie efekt, zobaczymy.
20-04-2018, 07:52 AM
(15-04-2018 08:40 PM)grzegor41 napisał(a):  A nie próbowaliście gospodarki z dokładaniem korpusu od dołu, jak w ulach warre?

Próbowałem w zeszłym roku. Do leniwego pszczelarstwa to znakomity pomysł, dostarczasz pszczołom przestrzeń do rozwoju, której mogą użyć wedle uznania. Żadnego mieszania w ramkach, mało roboty. Ale wydaje mi się (z jednorocznej obserwacji), że jeżeli zależy Ci na szybkiej odbudowie plastrów i intensywnej gospodarce, to raczej trzeba stawiać na górę. Na dole budują tylko tyle, ile im bezwzględnie potrzeba.

Rozmyślam sobie nad takim wariantem postępowania:

Na wiosnę daję korpusy na spód. Nie muszę się martwić o wychłodzenie gniazda i tym podobne. Wręcz przeciwnie, wyższy komin, więcej ciepła w gnieździe. A kiedy przyroda się już rozbucha (po Zimnych Ogrodnikach, choć w tym roku to jakoś na razie inaczej wygląda), przestawiam korpus na górę, żeby dokończyły robotę, jeżeli w ogóle ją zaczęły.
20-04-2018, 11:39 AM
(20-04-2018 07:52 AM)flamenco108 napisał(a):  
(15-04-2018 08:40 PM)grzegor41 napisał(a):  A nie próbowaliście gospodarki z dokładaniem korpusu od dołu, jak w ulach warre?

Próbowałem w zeszłym roku. Do leniwego pszczelarstwa to znakomity pomysł, dostarczasz pszczołom przestrzeń do rozwoju, której mogą użyć wedle uznania. Żadnego mieszania w ramkach, mało roboty. Ale wydaje mi się (z jednorocznej obserwacji), że jeżeli zależy Ci na szybkiej odbudowie plastrów i intensywnej gospodarce, to raczej trzeba stawiać na górę. Na dole budują tylko tyle, ile im bezwzględnie potrzeba.

Rozmyślam sobie nad takim wariantem postępowania:

Na wiosnę daję korpusy na spód. Nie muszę się martwić o wychłodzenie gniazda i tym podobne. Wręcz przeciwnie, wyższy komin, więcej ciepła w gnieździe. A kiedy przyroda się już rozbucha (po Zimnych Ogrodnikach, choć w tym roku to jakoś na razie inaczej wygląda), przestawiam korpus na górę, żeby dokończyły robotę, jeżeli w ogóle ją zaczęły.
Też ciekawa kombinacja. Do tego typu operacji warto zmontować ,czy zaopatrzyć się odpowiedni podnośnik, żeby nie rozwalać gniazda.
Odpowiedz