Pasieka Pastucha Lewandowski Pasieka Górskie Miody Berent Pasieka Ul Pol meble grzechu warte
Odpowiedz 
Zaczynam z pszczolkami
29-09-2017, 07:26 AM
RE: Zaczynam z pszczolkami
Zbyszek a w jakim czasie walczyles w tym ulu z waroza??? Nie zauważyleś przed ulem pszczół chodzących bez skrzydełek???
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
Odpowiedz cytując ten post
29-09-2017, 01:51 PM
To jak prawie wszystkie ule odkład z końca maja. Bardzo ładnie się rozwijał, pszczoły latały masowo , nie widziałem przed ulem chodzących bez skrzydełek. Gdzieś w lipcu kwasem mrówkowym potraktowałem, z miesiąc temu kwasem mlekowym , teraz po podkarmianiu mrówkowym chciałem, w sumie zostawiłem tackę, ale pszczoły te z cichego rabunku tylko były , puste ramki, część pokarmem zasklepiona, na 2 ramkach sporadycznie przy brzegach czerw w trakcie wygryzania . Co roku tak mam, do tego największe rodziny na początek rabują .
Zauważyłem, ze coś nie tak jak powałkę podniosłem, wyleciało kilka pszczół i od razu prosto poleciało w stronę jak co roku . Z zewnątrz ula pszczoły spokojnie działają, wylatują , przylatują .
Polewam syropem plaster w tym ulu i dokarmiam tak rabusie, na razie nie widzę aby na inny ul poszły . W zeszłym roku przechodziły .. zobaczę co dalej . Mogę ule przenieść z 2 km dalej, tam spokojnie pod względem rabowania , ale sąsiedzi nie chcą pszczół .
Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
30-09-2017, 03:27 PM
Mogą być jakieś super rabusie w lokalizacji tej pasieki.
Ta było w mej okolicy, gość miał siwe pszczoły (ciemne a na grzbiecie białawe jak siwe). Końcem sierpnia likwidowały okoliczne małe pasieki.

Lub matka strutowiała ale to łatwo stwierdzić bo pozostają w takim ulu nie wygryzione, wyższe niby komórki pszczele.
30-09-2017, 07:06 PM
Co roku tak mam, odnawiam z ula co w innym miejscu . Kilka tygodni temu w ulu były 4 plastry obustronnie czerwiem pokryte, równo. Zobaczę czy to dokarmianie pustego ula pomoże, nie zauważam jakieś akcji pszczół w innych ulach, ale przy wlocie za dużo ich, spokojnie chodzą, latają , pyłek noszą, ale w jednym ulu w środku też głośno . To siwe myślałem, ze z jakiegoś pyłku tak maja Smutny
01-10-2017, 08:31 AM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-10-2017 08:33 AM przez marbert.)
Wylotki masz na trzy centymetry bo jak jest rabunek to wylotki należy zmniejszyć na dwie pszczoły.
Dokarmianie pustego ula wzmaga rabunki w pasiece.

Chyba że jaja sobie z nas robisz.
02-10-2017, 11:51 AM
Przez te kilka lat testowałem z wielkością wylotków, teraz mam gdzieś na 2 cm , w jednym zostawiłem fabryczną długość , taka tez jest w rabowanym. Wiem, ze dawanie do ula syropu dla pszczół z zewnątrz skutkuje rabunkami, ale od lat u mnie co jesień mam rabunki, za pierwszym razem to był ciągły nalot chmary pszczół. Co kilkanaście minut ul woda polewałem i to czarne na ziemie spływało, jak wyschły to odleciały do siebie . Te pszczoły były jakby w amoku . To co od kilku lat jest, to troszkę większy ruch , nie potrafię rozróżnić czy to rabunek. Po czasie dopiero . Te pszczoły wchodzą do ula jak do swojego, nie zaczepiane . Nie wiem co się potem dzieje, ale końcówka to pusty ul w części z zasklepionymi plastrami, a rabusie nsp. ul spokojnie likwidują. Nie mam martwych pszczół przed ulem, w tym roku był kłębek z półżywą matką z boku ula, na zewnątrz . Miała odwłok uszkodzony .
Gdyby to rabowały dzikie pszczoły, bo pokarm potrzebują, to może to dokarmianie ich ma sens ? Patrze na ule i nie zauważam, by coś się nie tak działo, zobaczę. W poprzednich latach puste ule zamykałem , ale jak plastry zasklepione w nich, to nie chciały odsklepiać
04-10-2017, 05:55 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-10-2017 05:58 PM przez Adamek82.)
(02-10-2017 11:51 AM)Zbyszek napisał(a):  Przez te kilka lat testowałem z wielkością wylotków, teraz mam gdzieś na 2 cm , w jednym zostawiłem fabryczną długość , taka tez jest w rabowanym. Wiem, ze dawanie do ula syropu dla pszczół z zewnątrz skutkuje rabunkami, ale od lat u mnie co jesień mam rabunki, za pierwszym razem to był ciągły nalot chmary pszczół. Co kilkanaście minut ul woda polewałem i to czarne na ziemie spływało, jak wyschły to odleciały do siebie . Te pszczoły były jakby w amoku . To co od kilku lat jest, to troszkę większy ruch , nie potrafię rozróżnić czy to rabunek. Po czasie dopiero . Te pszczoły wchodzą do ula jak do swojego, nie zaczepiane . Nie wiem co się potem dzieje, ale końcówka to pusty ul w części z zasklepionymi plastrami, a rabusie nsp. ul spokojnie likwidują. Nie mam martwych pszczół przed ulem, w tym roku był kłębek z półżywą matką z boku ula, na zewnątrz . Miała odwłok uszkodzony .
Gdyby to rabowały dzikie pszczoły, bo pokarm potrzebują, to może to dokarmianie ich ma sens ? Patrze na ule i nie zauważam, by coś się nie tak działo, zobaczę. W poprzednich latach puste ule zamykałem , ale jak plastry zasklepione w nich, to nie chciały odsklepiać

hm moim skromnym zdaniem to powinieneś posypac wylotek cukrem pudrem i wtedy bedziesz miał pewność czy pszczoły rabujace sa z twojej pasieki czy nie i proponowałbym zawęzić wejście do ula na jedna pszczołe , przynajmniej ja tak robie podczas karmienia az do nastania mocnych chłodów, a pszczoły sobie poradza z wejsciem , fakt że tylko troche dłuzej im zejdzie z wejściem do ula , ale to juz nie jest problem

(02-10-2017 11:51 AM)Zbyszek napisał(a):  Przez te kilka lat testowałem z wielkością wylotków, teraz mam gdzieś na 2 cm , w jednym zostawiłem fabryczną długość , taka tez jest w rabowanym. Wiem, ze dawanie do ula syropu dla pszczół z zewnątrz skutkuje rabunkami, ale od lat u mnie co jesień mam rabunki, za pierwszym razem to był ciągły nalot chmary pszczół. Co kilkanaście minut ul woda polewałem i to czarne na ziemie spływało, jak wyschły to odleciały do siebie . Te pszczoły były jakby w amoku . To co od kilku lat jest, to troszkę większy ruch , nie potrafię rozróżnić czy to rabunek. Po czasie dopiero . Te pszczoły wchodzą do ula jak do swojego, nie zaczepiane . Nie wiem co się potem dzieje, ale końcówka to pusty ul w części z zasklepionymi plastrami, a rabusie nsp. ul spokojnie likwidują. Nie mam martwych pszczół przed ulem, w tym roku był kłębek z półżywą matką z boku ula, na zewnątrz . Miała odwłok uszkodzony .

druga sprawa jeszce może być ,że po prostu może masz bardzo duże porażenie waroza i pszczoły opuszcza ul tak zwany syndrom pustego ula
04-10-2017, 09:00 PM
Kilka lat temu uważałem, że przesadziłem z odymianiem , cala tabletka , ul w/g instrukcji uszczelniłem. Mogło to młodym pszczołom zaszkodzić. W nsp. roku nie odymiałem , więcej ule obserwowałem i widziałem zwiększony ruch , po kolei nsp ul i pusty za tydzień, dwa. W tym roku na kwasy przeszedłem, 4 ule identycznie zgodnie z opisami potraktowałem i ładnie latały. W ulach były po 4 pełne ramki z dwóch stron czerwiu, jak kwasem mlekowym z lekka spryskałem. Pszczoły się wygryzały, widziałem ich oblot , potem w tym rabowanym ulu był tyci większy ruch, ale nadal pyłek nosiły, nie widziałem aby jakieś walki były, tak po 2 tygodniach ul pusty. od kilku lat podobnie tak się dzieje. Tu mam pewność, ze były młode pszczoły, nie było objawów varozy typu pszczoły na ziemi, zdarzało się jak przylatywała z pyłkiem , to siadała, jednostkowo. Nie mam takiego problemu w innym miejscu .
05-10-2017, 08:35 AM
Pozostaje zdjąć z ula klątwę Język
05-10-2017, 08:12 PM
(05-10-2017 08:35 AM)Michał Nowak napisał(a):  Pozostaje zdjąć z ula klątwę Język
Przypomniałeś mi coś. kilka lat temu jakiś facet co w wszystko sie wtrącał coś klepał nad moimi pszczołami, tyle z rozmowy telefonicznej z nim wiem, chwalił się jak to pięknie zadziałał . Nie brałem tego poważnie .
06-10-2017, 01:06 PM
Pomaga woda święcona i główki czosnku na czterech togach pasieki. Nic nie kosztuje a na zawiść działa. Takie wiejskie pierdoły. Choć działające.
19-10-2017, 10:09 PM
Dzięcioł w 3 ulach piankowych porobił mi dziury, można jakoś przed tym je zabezpieczyć ? Te boczne dziury "ściągnęły " chmarę obcych pszczół. Atakowały a właściwie wchodziły jak do siebie do 2 uli, trzeci w okół otworów swoje pszczoły ustawił i tyle. Żadna z rabujących do tego ula nie zbliżyła się . Te rabowane są z pszczół co miałem od kilku lat, a ten ul co nie rabowany, z matki co kupiłem, bo poprzednia młoda matka zaginęła . Widać było różnicę w reakcji na obce pszczoły, moje jakieś nie reagujące i każda pszczoła wejść mogła, te z kupionej matki tak groźno się ustawiły, że nie było chętnych rabować . Pewnie jak pszczoły tego typu będę miał, to rabunki skończą się. Wyraźnie bardzo dużo od pszczół zależy. Pierwszy raz widziałem taki wysyp pszczół, w odpowiedzi na inne co obok rabowały .
20-10-2017, 04:05 PM
Tekturę od środka i pianka budowlana. A następnie siatka na ule, ogrodnicza.

Na szczęście nie mam takich uli.
22-10-2017, 08:59 PM
Zbyszek owiń ule czarną folią albo czarną folią stretch, albo dokarm dzięcioła Uśmiech
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
Odpowiedz 

Kontakt | Forum Pszczelarskie | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS