Pasieka Pastucha Lewandowski Pasieka Górskie Miody Berent Pasieka Ul Pol meble grzechu warte
Odpowiedz 
Sezon kończyć czas
18-09-2017, 08:07 AM
RE: Sezon kończyć czas
Sezon kończyć czas. Rodziny przy domu już zakarmione - zostały mi w sumie jeszcze 2 rodzinki, bo zajrzałem w sobotę i mają jeszcze po 5 ramek z czerwiem... ale spokojnie sobie zdążą pobrać. Wszystkie przy domu dostały apiguard w sobotę. Pięknie pachnie tymiankiem na całym pasieczysku. Po 24 godzinach osyp z całej pasieki to UWAGA... 5 szt warrozy. Pszczoły w niedzielę latały po pyłek jak najęte. Tymol im nie przeszkadzał. Dzisiaj zerknę ponownie co się sypnęło.
Albo kwas mrówkowy tak ładnie zadziałał, albo nie mam warrozy. Przyznaję, że tylko 3 rodziny z 13 tu to rodziny ubiegłoroczne, reszta to tegoroczne pakiety lub odkłady potraktowane w momencie bezczerwiowym kwasem mlekowym. W pozostałej 3ki zabrane mnóstwo ramek i pszczół w sezonie. To może być powodem małej ilości warrozy. Niemniej liczę, że Apiguard chociaż zabezpieczy przed nosemą, na którą wiosną jedna - dwie rodzinki zawsze mi zachorują.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
Odpowiedz cytując ten post
18-09-2017, 10:14 AM
Michał Nowak napisał(a):Niemniej liczę, że Apiguard chociaż zabezpieczy przed nosemą, na którą wiosną jedna - dwie rodzinki zawsze mi zachorują.

Tymol zabija zarodniki nossema cerane ?
Jakieś źródło badań czy własne przemyślenia ?
18-09-2017, 10:33 AM
Michał, tymol tylko od warrozy. Czy aby nie za póżno na Apiguard? Gwarantuję ze przy takiej temperaturze będzie w tacce do końca roku.
18-09-2017, 12:56 PM
Szymonie, muszę poszperać, ale wybija z tego co czytałem nosema apis a to z nią mam problemy.
Tadzik, nie wiem, czy późno. Na pasiece ruch jak w niedzielę w galerii. Pachnie tymiankiem jak w Prowansji Duży uśmiech
18-09-2017, 04:40 PM
(16-09-2017 08:30 PM)WIEWIÓR napisał(a):  Marbet nie pęcznieje ta płyta meblowa i nie pleśnieje???

To płyta meblowa taka cienka, taki tył mebli.Biała lub brązowa z jednej strony. Tata jest często w Leżajsku tam na rynku gość sprzedaje po 1 zł taką trochę większą jak ramka wielkopolska. Chyba jakiś odpad z produkcji. Na dadanta 3 szt potrzeba. Nic nie pęcznieje, łatwo się czyści.
20-09-2017, 09:33 AM
Wczoraj zerknąłem. Po 3 dobach od podłożenia apiguardu jest osyp na dennicach. Na niektórych 5 szt na innych powyżej 30. Pszczoły intensywnie wentylują, czuć tymianek kilka metrów od ula. Przy nim bardzo wyraźnie, bardzo. Pszczoły mimo to latają po pyłek i nektar.
20-09-2017, 04:14 PM
(20-09-2017 09:33 AM)Michał Nowak napisał(a):  Wczoraj zerknąłem. Po 3 dobach od podłożenia apiguardu jest osyp na dennicach. Na niektórych 5 szt na innych powyżej 30. Pszczoły intensywnie wentylują, czuć tymianek kilka metrów od ula. Przy nim bardzo wyraźnie, bardzo. Pszczoły mimo to latają po pyłek i nektar.

To te same po kwasie mrówkowym? Czy inne?
Wczoraj, 09:24 AM
Na pasiece przydomowej tylko stare rodziny miały kwas mrówkowy. Pakiety i odkłady były przeleczone kwasem mlekowym w okresie bezczerwiowym, więc nie kwasiłem ich mrówkowym.
Wczoraj, 02:54 PM
Mam dwie pasieki oddalone 2 km w prostej linii. Na jednej mimo karmienia mało zapasów i wrrozy ful. Może nie mało ale znacząco mniej. Na drugiej pełne ramki i warrozy 1/2.
Wczoraj, 06:41 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: Wczoraj 06:41 PM przez TadzikzPodlasia.)
Może na pierwszej wspólników obok masz.
Odpowiedz