Pasieka Pastucha Lewandowski Pasieka Górskie Miody Berent Pasieka Ul Pol meble grzechu warte
Odpowiedz 
Włoszka
14-06-2017, 07:28 AM
RE: Włoszka
Oj Robercie, Robercie... a jaka jest różnica między tym, czy matka unasienni się u Ciebie, czy u hodowcy? Jakiż on może mieć wpływ na dobór trutni? Jakbyś chciał oceniać musiałbyś brać jakieś niemieckie cuda z wyspy, tutaj się zgodzę, ale w Polsce czy kupisz matkę NU, czy UN naturalnie to genowy roller coaster jest taki sam... Mógłbyś też pójść w inseminowane, ale tutaj jakość matki jako użytkowej jest raczej nie najlepsza.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
Odpowiedz cytując ten post
14-06-2017, 05:33 PM
(14-06-2017 07:28 AM)Michał Nowak napisał(a):  Oj Robercie, Robercie... a jaka jest różnica między tym, czy matka unasienni się u Ciebie, czy u hodowcy? Jakiż on może mieć wpływ na dobór trutni? Jakbyś chciał oceniać musiałbyś brać jakieś niemieckie cuda z wyspy, tutaj się zgodzę, ale w Polsce czy kupisz matkę NU, czy UN naturalnie to genowy roller coaster jest taki sam... Mógłbyś też pójść w inseminowane, ale tutaj jakość matki jako użytkowej jest raczej nie najlepsza.

Po wykropkowaniu się zgadzam. Natomiast Pan Cegiełko pisze że nie ma w promieniu .... pasiek.I też nie ma problemów z reinwazją warroa.
Dlatego ma być tak jak ma być. Ja to przyjmuję. Z 10 matek 2, góra 3 może coś jak to nazwałeś genowy roller coaster ale to na plus raczej. Ale nie do oceny.

Chodzi mi o rzetelną ocenę a nie paplanie na forach. Michał Ty nie napiszesz bzdur a inni? Bardziej o to mi chodziło.
19-06-2017, 08:38 AM
Pewnie Pan Cegiełko sam lepiej by napisał, ale w klateczkach z włoszkami pszczoły towarzyszące to krainki Uśmiech nie żebym miał za złe, bo celuję w NU, mają unasiennić się u mnie i ten efekt oceniam. Wychodzi jednak, że nie samą włoszkę ma na pasiece.

Za to pszczoły najbardziej DOCENIAM, gdy i f2 i f3 mają podobne cechy. Np BFy od Chachuły, czy Lewandowskiego śmiało możesz rozmnażać bez repki, ciągnąć po F1. Spróbuj to samo np. z krainką Celle, czy Nieską. Będą chciały Cię zjeść i miodu nie uraczysz.

Matki od Pana Cegiełko dzisiaj przejdą kontrolę jak im idzie czerwienie. Jak znajdę jakieś larwy, to będzie znak, że jest dobrze - a na to liczę. Na 100% wyhoduję sobie min 5 szt F2, żeby za rok zobaczyć jak się mają w stosunku do F1 - będę leczył porządnie te pszczoły, więc nie boję się o to, czy coś padnie, czy nie... Apiguard już na półce czeka chłodniejszych dni a kwas mrówkowy wkrótce będzie zamawiany.
21-06-2017, 04:58 PM
(19-06-2017 08:38 AM)Michał Nowak napisał(a):  Pewnie Pan Cegiełko sam lepiej by napisał, ale w klateczkach z włoszkami pszczoły towarzyszące to krainki Uśmiech nie żebym miał za złe, bo celuję w NU, mają unasiennić się u mnie i ten efekt oceniam. Wychodzi jednak, że nie samą włoszkę ma na pasiece.

Za to pszczoły najbardziej DOCENIAM, gdy i f2 i f3 mają podobne cechy. Np BFy od Chachuły, czy Lewandowskiego śmiało możesz rozmnażać bez repki, ciągnąć po F1. Spróbuj to samo np. z krainką Celle, czy Nieską. Będą chciały Cię zjeść i miodu nie uraczysz.

Matki od Pana Cegiełko dzisiaj przejdą kontrolę jak im idzie czerwienie. Jak znajdę jakieś larwy, to będzie znak, że jest dobrze - a na to liczę. Na 100% wyhoduję sobie min 5 szt F2, żeby za rok zobaczyć jak się mają w stosunku do F1 - będę leczył porządnie te pszczoły, więc nie boję się o to, czy coś padnie, czy nie... Apiguard już na półce czeka chłodniejszych dni a kwas mrówkowy wkrótce będzie zamawiany.

O i o to mi chodziło.
22-06-2017, 07:52 AM
Nie napisałem, ale wszystkie 3 włoszki pięknie czerwią. Dostały po ramce czerwiu na wygryzieniu od szczupakowej minessoty na wzmocnienie i pojechały paść się na faceliowe pola. Dałem im też po nadstawce 18wlkp na głowę. Jak coś przyniosą te pakieciki to będzie super, jak będzie mało, to zostawię im na zimę. Krzywdy nie mają.
Za tydzień z hakiem sprawdzę jak rozwinęły czerwienie. Zaczęły dość nierówno, bo jedna miała w poniedziałek 3 ramki z czerwiem a inna tylko 1, ale zakładam, że to się wyrówna.
02-07-2017, 04:03 PM
(22-06-2017 07:52 AM)Michał Nowak napisał(a):  Nie napisałem, ale wszystkie 3 włoszki pięknie czerwią. Dostały po ramce czerwiu na wygryzieniu od szczupakowej minessoty na wzmocnienie i pojechały paść się na faceliowe pola. Dałem im też po nadstawce 18wlkp na głowę. Jak coś przyniosą te pakieciki to będzie super, jak będzie mało, to zostawię im na zimę. Krzywdy nie mają.
Za tydzień z hakiem sprawdzę jak rozwinęły czerwienie. Zaczęły dość nierówno, bo jedna miała w poniedziałek 3 ramki z czerwiem a inna tylko 1, ale zakładam, że to się wyrówna.

Ciekaw jestem jak u Ciebie te włoszki, pisz. Nie mam z czego zrobić następnych odkładów więc na ten rok odpuszczę.
Ze względu na klimat odkłady robię razy dwa (mocniejsze) jak literatura wskazuje.
Neska od Loca mnie jeszcze korci bo znajomy taty stary wyga tylko na tej pszczole funkcjonuje. Na spadzi. I bez kapelusza jak ja z bf po pasiece chodzi.
04-07-2017, 10:01 AM
Włoszki jak włoszki... temperamentne Duży uśmiech
Wygryzają się powoli pierwsze córki. Co mi się osobiście podoba w rasach południowych to biały wosk i bardzo jasny, niemal żółty propolis. Poślizgane są tym całe ramki a gniazdo pachnie inaczej niż u krainek, czy kaukazów.

Miałem Nieski, ale u mnie niewypał. Już na rzepaku chcą się roić i zamiast matki czerwić w środek gniazda montują monstrualne ilości pierzgi. Nie chcę już tej pszczoły.

Teraz tylko czekam wiosny z włoszkami i zobaczę co pokażą jako miodoroby Uśmiech
04-07-2017, 03:17 PM
Moje włoszki w odkładach też idą w sile, mlode matki ładnie zwarcie czerwią, a co bedzie dalej zobaczymybw przyszłym sezonie Uśmiech
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
28-08-2017, 03:46 PM
Jak tam Panowie Włoszki?
28-08-2017, 06:40 PM
Marbet u mnie wloszki ida poruwnywalnie do buckfasta, a od krainek sa w duzo wiekszej sile, nawloć noszą, łagodne sa, roić sie może nie będą za rok Uśmiech
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Przyznaj punkt reputacji za ten post
29-08-2017, 07:53 AM
U mnie przez lipcowe głodowanie - no może przesadzam, ale było licho zarówno z miodem jak i pyłkiem - nie rozwijały się prawidłowo. Kilka dosłownie wegetowało na kilku ramkach. Teraz część się ładnie bujnęła do 2 korpusów wlkp 18cm ale nie tego od nich oczekiwałem. Takie wyniki mają zwykłe kundle.
Kompletna ocena po pierwszym pożytku 2018.
29-08-2017, 08:44 AM
Ktoś coś jeszcze dopisze??? Nikt więcej włoszki nie posiada w pasiece???
Odpowiedz 

Kontakt | Forum Pszczelarskie | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS